Trzy najczęstsze przyczyny bólu pleców

Kategoriemedycynakregosłupfizjoterapia
Rok
2019

Ze statystyk wynika, że na bóle pleców cierpi co drugi Polak. Ortopedzi alarmują, że z poważnymi dolegliwościami zgłaszają się do nich już osoby w wieku 25-30 lat. Nie powinniśmy lekceważyć nawet lekkiego bólu czy dyskomfortu, ponieważ jeśli nie podejmiemy żadnych kroków zaradczych, będzie się on stopniowo nasilać, a problemy z kręgosłupem stawać się coraz poważniejsze. Jeśli więc coraz bardziej zaczynają dokuczać Ci plecy, powinieneś jak najszybciej zmienić tryb życia. Warto wiedzieć, co najczęściej powoduje ból pleców i jak go uniknąć.

Siedzący tryb życia.

Jest zabójczy dla naszego kręgosłupa. Wiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale niestety nie podejmuje żadnych działań, aby zmienić sytuację. Jeśli nie wykonujesz na co dzień wysiłku fizycznego, Twoje mięśnie zaczynają stopniowo wiotczeć. Mięśnie przykręgosłupowe, obręczy barkowej i obręczy miednicy stanowiące gorset ochronny i podtrzymujące cały szkielet w prawidłowej pozycji, stają się bardzo osłabione, co powoduje bóle pleców.

U osób prowadzących siedzący tryb życia i wykonujących pracę biurową najczęściej dolegliwości pojawiają się w lędźwiowym i krzyżowym odcinku kręgosłupa. Rozwiązanie tego problemu jest tylko jedno- trzeba zacząć się ruszać. Jeśli cierpisz na przewlekłe lub bardzo silne dolegliwości bólowe, najpierw wybierz się do lekarza ortopedy oraz do fizjoterapeuty, aby dowiedzieć się, jakie ćwiczenia możesz wykonywać i z jaką częstotliwością.

Bardzo pomocne może okazać się uczęszczanie na takie zajęcia jak joga lecznicza, joga dla kręgosłupa lub pilates. Już po pierwszej sesji ćwiczeń odczujesz znaczną ulgę.

Przeciążenie.

Ludzi kręgosłup jest bardzo wytrzymały, jednak i on zaczyna się buntować, gdy nieustannie jest poddawany dużym obciążeniom. Oczywiście najbardziej cierpi, kiedy dźwigamy przez kilka godzin dziennie. Już sam fakt dużego ciężaru nie jest korzystny, a dodatkowo niewiele osób przestrzega zasad dotyczących jego podnoszenia.

Zamiast ukucnąć i podnieść pakunek z prostych pleców, najczęściej po prostu się schylany na prostych kolanach i nienaturalnie wyginany kręgosłup. A to prosta droga do bólu, zwyrodnień, a nawet wypadnięcia dysku. Dźwigaj więc wyłącznie wtedy, gdy to konieczne, zachowaj odpowiednią pozycję i proś o pomoc w podniesieniu ciężkiego przedmiotu drugą osobę.

Spore obciążenie stanowi również wielogodzinne siedzenie ze zgarbionymi plecami. Jeśli więc wykonujemy siedzącą pracę, zadbajmy o wygodne ergonomiczne krzesło i odpowiednią postawę ciała. Przeciążenie kręgosłupa powoduje też chodzenie na wysokich obcasach, dlatego starajmy się ubierać je tylko na wyjątkowe okazje, a na co dzień wybierzmy raczej wygodne sportowe buty.

Napięcie.

Ból pleców może być też wynikiem przewlekłego stresu lub nagłego dużego obciążenia psychicznego. Czynniki emocjonalne powodują ciągłe napięcie, a z czasem zablokowanie mięśni, co powoduje dolegliwości bólowe. Jeśli lekarz stwierdzi, że Twój ból pleców ma podłoże napięciowe, skorzystaj z relaksujących masaży, zapisz się na przyjazną dla kręgosłupa i wyciszającą umysł jogę, a jeśli sam nie potrafisz poradzić sobie ze stresem, skorzystaj z pomocy psychologa.

Zacznij dbać o swój kręgosłup na co dzień, nawet jeśli nie odczuwasz bardzo dokuczliwych dolegliwości, a będzie sprawny i zdrowy przez całe życie. Wystarczy zaledwie 20 minut ćwiczeń dziennie, zwracanie uwagi na zachowanie odpowiedniej postawy ciała i zwalczenie stresu.

Pamiętaj również o tym, że kręgosłupowi nie służy nadwaga i otyłość, warto więc jak najszybciej zabrać się za zrzucanie zbędnych kilogramów.