Klimatoterapia leczenie klimatyczne

Kategoriefizjoterapiamedycynazdrowie
Rok
2019

Klimatoterapia (leczenie klimatyczne)

Klimatoterapia (leczenie klimatyczne) to tak naprawdę niezwykle stara metoda lecznicza, a jej początki sięgają aż starożytności. W XXI wieku w dalszym ciągu klimat stanowi jeden z najistotniejszych naturalnych elementów leczniczych składających się na kurację uzdrowiskową. W leczeniu klimatycznym pod uwagę brane są w szczególności elementy pogody takie jak:

  • ciśnienie atmosferyczne,
  • nasłonecznienie,
  • zachmurzenie,
  • temperatura powietrza,
  • wilgotność powietrza,
  • wiatry
  • zjawiska elektryczne.

Klimatoterapia góska

W klimatoterapii bardzo znaczącą rolę odrywa klimat górski, który bardzo często określany jest również mianem klimatu bodźcowego. Nazwa wzięła się stąd, iż to właśnie ten klimat decydowanie najmocniej oddziałuje stymulująco na znaczną część układów składających się na ludzki organizm.

W szczególności klimat górski zbawienny wpływ ma na kład krążenia, oddechowy i odpornościowy. Korzystanie z atutów charakterystycznych dla górskiego klimatu w szczególności polecane jest osobom, które:

Choroby układu oddechowego

Zmagają się z chorobami ze strony układu oddechowego, przede wszystkim takimi jak gruźlica, astma oskrzelowa, POChP czy choroby zawodowe układu oddechowego

Choroby układu krążenia

Pacjenci mający problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu krążenia - w takim przypadku należy jednak mieć na uwadze to, iż klimat górski nie będzie zbytnio służył tym, którzy zmagają się z nieustabilizowanym ciśnieniem oraz chorobą niedokrwienną serca - w takich przypadkach niestety klimat górski nie tylko nie będzie działał prozdrowotnie, ale również może zaszkodzić.

Choroby niedokrwistości

Wspaniałe efekty uzyskują osoby, które mają problem z niedokrwistością.

Cześć chorób skórnych

Osoby cierpiące z powodu skórnych chorób, takich jak łuszczyca lub choroby powiązane, w których leczeniu ogromnie istotną rolę odgrywa światłolecznictwo.

Klimatoterapia morska

Jednak nie tylko klimat górski jest klimatem bodźcowym. Za taki uznaje się także klimat morski. W tym przypadku warto wspomnieć o morzu martwym - jest to najniższe słone jezioro na ziemi, położone na -423 m poniżej poziomu morza.

Gleba jeziora która rozpuszcza się w wodzie ze względu na zawartość minerałów sprawiła, że zdrowotna sól jeziora jest wyjątkowa zarówno pod względem składu, jak i stężenia. Ta specjalna kombinacja zbawiennych naturalnych środków jest niespotykana na świecie.

Niektóre z unikalnych właściwości Morza Martwego były już uważane w czasach starożytnej Grecji i Rzymu za korzystne w wielu chorobach, tak że nawet Herod będąc śmiertelnie chory, został wystawiony na działanie jego wód. Warto wspomnieć również, że specjalny skład i stężenie wody nie pozwala na życie organizmów, takiego jak bakterie halofilne i glony.

Dodatkowe czynniki to: bardzo duże nasłonecznienie, aerozol morski, zawierający w sobie bardzo duże ilości soli oraz związków jodu pozytywnie oddziałujących na funkcjonowanie dróg oddechowych, duża i często niezmienna wilgotność powietrza.