Co się dzieje z jelitem grubym, jak go zbadać ?

AutorAnna Chrobak
Opublikowano
16. styczeń 2019
Czas2 minuta

Coraz więcej ludzi w Polsce zapada na nowotwór jelita grubego. Rak jelita grubego jest niebezpieczny z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest to, że 2/3 chorych przegrywa z nim walkę o życie. A drugim powodem jest późne odkrycie choroby. Dlatego, bo rak jelita długiego potrafi długo nie dawać objawów. A gdy już daje objawy, to bardzo często choroba przeniesiona jest już do węzłów chłonnych i rozprowadzona po całym ciele. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. I systematyczne badanie jelita grubego. Ponieważ wykrycie nowotworu jelita grubego we wczesnej fazie jego rozwoju w wielu przypadkach daje możliwość na zupełne wyleczenie.

Co powinno nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza ? A więc: obecność krwi w stolcu, krwawienie z odbytu, biegunki i zaparcia, gazy, cienki kształt stolca, bóle brzucha, trudności w przełykaniu, nudności, wymioty, osłabienie, anemia, chudnięcie, gorączka.

Jak diagnozować jelito grube ?

Jak odbywa się badanie jelita grubego ? W przypadku dolegliwości ze strony jelita grubego badanie odbywa się na kilka sposobów. Jako pierwsze jest zazwyczaj badanie palcem przez odbytnicę. Jest to podstawowa i prosta metoda diagnostyczna. I oczywiście potrzebna, dlatego zawsze stosowana podczas pierwszego badania. Lekarz w ten sposób bada stan ścian jelita grubego. Następnym dużo bardziej zaawansowanym i wiarygodnym badaniem jest kolonoskopia. Polega ona na tym, że lekarz za pomocą endoskopu ogląda jelito grube na całej jego długości. Może również przy okazji pobrać próbkę tkanki do badania.

W przypadku takiej dolegliwości przeprowadzić również można anoskopię, czyli badanie odbytu i końca odbytnicy. Jak również rektoskopię, to znaczy badanie odbytnicy. Jednak te dwa ostatnie zabiegi przeprowadzane są rzadziej niż kolonoskopia. Kolonoskopia jest badaniem umożliwiającym obejrzenie wnętrza całego jelita grubego przy użyciu giętkiego endoskopu, o grubości palca wskazującego.

Niebezpieczne dla zdrowia są zmiany nowotworowe pojawiające się na całej długości jelita grubego. Najczęściej jednak zmiany rozwijają się w obrębie okrężnicy, oraz odbytnicy. U osób chorych na raka jelita grubego tworzą się polipy. Z czasem zmiana rozrasta się na zewnątrz i atakuje okoliczne tkanki. Poprzez węzły chłonne lub naczynia krwionośne nowotwór może przenieść się na dowolny narząd w ciele człowieka. Zazwyczaj są to przerzuty do wątroby, jajników, płuc, nadnerczy, mózgu lub kości.

Kto powinien uważać ?

Kogo najczęściej atakuje rak jelita grubego ? Rak jelita grubego najczęściej atakuje osoby po pięćdziesiątym roku życia. Oraz te osoby, które posiadają uwarunkowania rodzinne. Albo posiadają skłonność do powstawania polipów. Czy też zmagają się z zapalną chorobą jelita grubego. Ale także może zaatakować osoby prowadzące latami złą dietę.

Aby uniknąć raka jelita grubego trzeba w swojej diecie ograniczyć spożycie czerwonego mięsa. A także unikać pokarmów smażonych i alkoholu. Natomiast wprowadzić nawyk spożywania warzyw i owoców, pieczywa gruboziarnistego, ciemnego ryżu, ryb, owoców morz i produktów bogatych w wapń.