Choroba cywilizacyjna - ból kregosłupa

AutorAnna Chrobak
Opublikowano
15. listopad 2019
Czas1 minuta

Ból kręgosłupa osób starszych i w średnim wieku, a także młodzieży stał się zmorą naszych czasów. Dolegliwości spowodowanych schorzeniami kręgosłupa jest wiele. Obecnie na rynku usług medycznych można znaleźć również wiele metod, które zmniejszą objawy tego schorzenia.

Nukleoplastyka techniką coblation jest właśnie jedną z metod wykorzystywanych w leczeniu tego rodzaju schorzeń. Metoda ta opracowana została w 1995 roku i stanowi przełom w przezskórnym operowaniu dyskopatii lędźwiowej.

Pozwala ona na rozbicie tkanki dysku i jednocześnie zmniejszeniu ucisku korzenia nerwowego za pomocą dwukrotnie niższej temperatury. Wskazaniem do tego rodzaju zabiegu jest nieustający ból w okolicy lędźwiowej utrzymujący się ponad 6 miesięcy, w którego leczeniu to fizykoterapia oraz leki przeciwzapalne nie przyniosły oczekiwanego efektu.

Do tego rodzaju zabiegu kwalifikują się chorzy z tzw. przepukliną zamkniętą oraz z niewielkimi zmianami zwyrodnieniowymi, baz zwężenia światła kanału kręgowego, a także bez obniżenia wysokości przestrzeni między trzonowej. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i pod kontrolą RTG.

Wówczas nakłuwa się krążek i podaje do środka kontrast, w celu sprawdzenia, czy pierścień włóknisty nie jest całkiem przerwany. Następnie do środka jądra miażdżystego przy pomocy specjalnej rurki wprowadza się elektrodę, wytwarzającą na końcu łuk plazmowy i rozbija się cząsteczki dysku na cząsteczki wody i dwutlenku węgla.

Zabieg ten odbywa się w temperaturze około 45 stopni C. Dzięki temu nie dochodzi do uszkodzenia sąsiednich tkanek oraz ryzyko powikłań jest mniejsze. Powstały w ten sposób materiał jest usuwany przez ssak. Elektroda podczas zabiegu zmienia położenie w sześciu kierunkach, co wpływa na zmniejszenie objętości jądra miażdżystego.

Wskutek tego działania obniża się ciśnienie wewnątrz dysku i następuje wycofanie się wypukliny. Zazwyczaj zabieg trwa około 40 minut, zaś kilka godzin po nim pacjent może wrócić do domu. W ciągu pierwszych dni czasami u pacjentów pojawia się ból w miejscu nakłucia. Można wtedy stosować niesteroidowe leki przeciwbólowe.

Zasadnicza poprawa rozpoczyna się zazwyczaj w ciągu dwóch tygodni po zabiegu. Następnie zaleca się rehabilitację. Ważna jest tutaj aktywność fizyczna, ale dobór odpowiednich ćwiczeń należy skonsultować z lekarzem. Powikłania po tego rodzaju zabiegu zdarzają się rzadko.